Aktuality

P2J Technology O nás Aktuality Několik tipů pro výrobu DPS

11. 10. 2014

Několik tipů pro výrobu DPS

1. Příprava motivu DPS – nejdříve navrhneme motiv plošného spoje. Nejlepší a nejjednodušší cestou je návrh DPS pomocí softwaru v PC a následný tisk v měřítku 1:1 na průhlednou fólii. Ideální je tisknout předlohu pomocí laserové tiskárny na film Laser Star (100-062), nebo pomocí inkoustové tiskárny na film Jet Star Premium (100-075). Správně by se měl motiv tisknout zrcadlově, aby byl zajištěn kontakt inkoustu nebo toneru s fotorezistem během UV expozice.

2.Expozice desek s fotocitlivou vrstvou nebo desek FPC-16 – Zvolte vhodnou velikost desky. Pokud je to nutné, upravte velikost desky pomocí nůžek např. z řady DM 9000 DM 9001, Model 45 nebo DM 525. Odstraňte ochrannou černou fólii z desky (obnaží se tak fotorezist). Umístěte fólii s předlohou na desku tak, aby se co nejtěsněji dotýkala fotocitlivé vrstvy a pak desku s fólií vložte do UV osvitové jednotky fólií dolů. Na časovači nastavte čas expozice (cca 3 minuty), uzavřením horního krytu automaticky začne expozice.

3.Vyvolání obrazu – Vložte desku do vývojové komory v jednotce Rota Spray nebo v procesním tanku PA pomocí rámu na DPS. Toto je společně s kvalitou tisku předlohy a expozicí nejkritičtější část výroby DPS. Je velmi důležité, aby deska nezůstala ve vývojce příliš dlouho a aby byla vývojka ve správné koncentraci. Obraz může po vývoji vypadat dobře, ale příliš dlouhá doba ve vývojce nebo příliš koncentrovaný roztok může způsobit zeslabení vrstvy fotorezistu a pak následné problémy s podleptáním. Roztok 4006 Vývojky s vodou v koncentraci 20:1 nebo 25g 4007 vývojky na 1l vody je dostatečný. Tyto vývojky spolu s moderními fotorezisty na deskách mohou být  použity bez  nutnosti  ohřevu, tzn.  při teplotě okolí. Po vývoji vyjměte desku a  opláchněte  ji.  Desku můžete  vložit  zpět  do vývojky  na  několik  sekund  pokud  je  to  nutné, pak  ale musí být ihned znovu opláchnuta.

4.Sprejové mytí – používejte sprejový oplachový tank v jednotce Rota Sprej nebo v procesním tanku PA ihned po vyjmutí desky z vývojky. Obě jednotky mají selenoidem ovládaný ventil, který zajišťuje přívod oplachové vody.

5.Leptání – vyvolané a opláchnuté desky se poté vkládají do leptací jednotky. Pokud používáte naše probublávací leptací jednotky PA, vkládají se desky do koše umístěného ze spodní strany víka leptací komory. Pak se koš s deskami vloží do leptacího roztoku. Po uzavření víka zapněte vzduchové čerpadlo. Leptání trvá cca 5 minut při teplotě 45oC.  Pro dosažení nejlepších výsledků je dobré otočit desku v koši o 180o a vložte ji zpět do leptacího roztoku. Před manipulací s deskou ji nezapomeňte opláchnout. Nikdy neotevírejte víko leptací komory  pokud je zapnuté vzduchové čerpadlo. Po dokončení leptání opět desku řádně opláchněte.

6.Odstranění fotorezistu – nyní je vyleptaná deska stále pokryta fotorezistem (fotocitlivou vrstvou). Zbytky fotorezistu mohou být odstraněny pomocí přípravku SN120 nebo nejlépe v jednotce PA107(univerzální jednotka) s přípravkem PC155 (roztok pro odstraňování fotorezistu) při teplotě 45-55oC. Fotorezist je odstraněn za cca 2-3minuty (je vhodné kontrolovat desku v průběhu tohoto intervalu). Po odstranění fotorezistu opět desku opláchněte.

7.Čištění desky – desku nyní osušíme a očistíme pomocí silikonového bloku PC180(jemný brusný přípravek). Tím zajistíme, že měď bude perfektně čistá, zbavená veškerých oxidů a nečistot po chemických procesech. Po ‘‘obroušení‘‘ zůstanou na desce drobné zbytky silikonu, které odstraníme pomocí suchého hadříku nebo ubrousku.

8.Chemické cínování – předtím, než měď na desce stihne znovu zoxidovat, doporučujeme vnořit desku do přípravku PC168 (roztok pro chemické pocínování) např. v univerzální jednotce PA107 po dobu 7-15minut. Po vnoření desky do tohoto roztoku se okamžitě začnou vázat molekuly cínu obsažené v roztoku na měď na desce a to i při nízkých teplotách. To zabrání mědi oxidovat a navíc to zlepší smáčivost mědi a tím usnadní i následné pájení. Pro dosažení co nejlepších výsledků vnořte po dokončení chemického pocínování desku do studené vody, poté opláchněte horkou vodu a důkladně osušte hadříkem, nebo papírovou utěrkou.

Aktuality

všechny aktuality
18. 12. 2018

Vánoce 2018 a počátek roku 2019

Vážení zákazníci a návštěvníci webu, prvně Vám z celého srdce přejeme příjemné prožití svátků vánočních a úspěšné […]

číst dále