Aktuality

P2J Technology O nás Aktuality Jaké pájecí slitiny a tavidla jsou vhodná pro bezolovnaté ruční pájení?

11. 12. 2014

Jaké pájecí slitiny a tavidla jsou vhodná pro bezolovnaté ruční pájení?

V současnosti jsou nejoblíbenější trubičkové pájky tvořeny slitinami cín-stříbro-měď (SnAgCu) a cín-měď (SnCu). Slitiny SnAgCu-SAC jsou používány v 68% SMT montáže a při pájení vlnou pokrývají 50% celkové spotřeby pájky. Dalších 20% spotřeby pokrývají slitiny SnCu z důvodu nižší ceny. Některé slitiny není možné formovat jako pájecí drát, zvláště slitiny cín-vizmut.

Hlavním rozdílem mezi slitinami SAC a SnCu je bod tavení. Slitina SAC se taví při cca 217oC a SnCu při 227oC. Navíc pájecí slitina SAC se vyznačuje lepší smáčivostí než slitina SnCu, takže práce se slitinami SAC je snazší.

Obě slitiny, SAC i SnCu jsou k dostání s bezoplachovými tavidly i s tavidly na bázi pryskyřic.Trubičkové pájky s bezoplachovými tavidly mají na trhu dominantní podíl.

Klíčové parametry při výběru dobré bezolovnaté trubičkové pájky

Významným parametrem usnadňujícím pájení je smáčivost pájky. Čím větší je podíl tavidla v trubičkové pájce, tím je lepší smáčivost. Bezolovnaté pájky SAC a SnCu by měly obsahovat alespoň 2% tavidla. Olověné pájky obsahují menší podíl tavidla.

Pokud je smáčení stále nedostatečné, můžete použít i trubičkovou pájku s 3% tavidla. To však musíte počítat s mnohem většími zbytky na deskách, které nebudou Vaši zákazníci akceptovat zvláště v no-clean aplikacích. Přidávání kapalných tavidel také není v no-clean aplikacích akceptovatelné.

Důležité je, jestli je tavidlo určeno pro bezolovnaté pájení (tzn. je vhodné pro použití při vyšších procesních teplotách bez rizika zuhelnatění, rozstřikování a dekompozice). Některá tavidla se také vyznačují vyšší kouřivostí při vyšších teplotách. Při výběru pájecího drátu je vhodné si zjistit IPC clasifikaci. Mnoho no-clean tavidel splňuje požadavky ROL0, což znamená že jsou pryskyřičná, nízce aktivovaná a bezhalogenová. Tato tavidla jsou nejvhodnější a splňují požadavky SIR a testy korozivity dle IPC specifikací. Není vhodné používat více aktivovaná tavidla pro bezolovnaté pájení k dosažení lepší smáčivosti.

Během testů smáčivosti slitin SAC a SnCu se ukázalo, že při použití stejného tavidla je čas potřebný k dosažení maximálního smáčení kratší u slitiny SAC. To platí také pro pájecí slitiny SnCu s příměsí niklu, kobaltu nebo jiných příměsí. Při pájení starších, nevhodně skladovaných součástek, které mají zoxidované vývody, je vhodnější použít trubičkovou pájku SAC.

Aktuality

všechny aktuality
18. 12. 2018

Vánoce 2018 a počátek roku 2019

Vážení zákazníci a návštěvníci webu, prvně Vám z celého srdce přejeme příjemné prožití svátků vánočních a úspěšné […]

číst dále